Egy kis kedvcsináló Adelma ÉLETEMBŐL c. könyvéhez – a közlemény onnan való.
Az ember kilenc lelki tulajdonsága pedig a következőek:
Vay Adelma
A KILENC LÉLEK AZ EMBERBEN:
Közlemény a másvilágról (Hellenbachtól)
Az ember a következő tulajdonságokkal van felruházva:
1./ Szeretet. 2./ Akarat. 3/. Hit. 4/. Emlékezőtehetség. 5/. Lelkiismeret. 6/. Szándék. 7/. Értelem. 8/. Logika. 9/. Ösztön.
Ezekkel minden ember rendelkezik. Ezen tulajdonságok mindegyike képvisel egy lelket; mindegyik lelkileg éltetett, vagyis szellemek mozgatják őket. – Ez a kilenc tulajdonság úgy környezi és veszi körül az embert, mint kilenc egyéniség, melyek hozzá szólnak és ő azok befolyása alatt áll. Bár néki, az egónak kell felettük uralkodnia.
Három háromszög áll előttetek.
SZERETET, HIT, AKARAT ez az első legmagasabb három az emberben, mondhatni a fej, melyeknek a másik hét háromszög felett is uralkodniok kell. második három:
AZ EMLÉKEZET (EMLÉKEZÉS), LELKIISMERET, SZÁNDÉK.
Ha az első három uralkodik ezen második három felett, akkor ezeknek tökéletesnek kell lenniök; vagyis ezek csak akkor tökéletesek, ha az első három uralja emezeket. A szeretet hat az emlékezésre, felébreszti azt; a hit hat a lelkiismeretre, vizsgálva azt. Az akarat hat a szándékra és adja az impulzust a cselekvésre.
Ez a két hármas hat a harmadikra éspedig:
A szeretet és az emlékezés az értelemre.
A hit és a lelkiismeret a logikára.
Akarat és szándék pedig az ösztönre.
Tehát: 1., 2., 3. azután 4., 5., 6. majd: 7., 8., 9., ezek zárják a háromszöget.
Ezen háromszög középpontja az egyén (ego), az ember szelleme. Ő a középpontja az életnek; a motorja ezen kilenc lelki tulajdonságnak. Amiként már mondottuk, a kilenc tulajdonság mindegyike egyszersmind egy egyén, egy élet, egy működés, melyek bár el vannak választva egymástól, mégis egy egészet képeznek: a gondolkodó embert, az öntudatos lényt. A szeretet ébreszti az emlékezést: ők munkálkodnak az értelmen, mert az igazi szeretet bölcs, az emlékezés kincsesházából merítve tanul. –
A hit őrzi meg a lelkiismeretet és ki is képezi. Egy hit nélküli ember egyben lelkiismeretlen is. Ha hit és lelkiismeret harmóniában vannak, akkor a logika magától következik. (Ugyanis a végkövetkeztetésben).
Az akarat erősíti a szándékot és a kettőnek az ösztönre kell hatni, azt vezetve; az ösztön cselekedet, végrehajtás. Az ösztönnek megvan a maga saját lelke s az emberben az előző nyolc tulajdonságnak kell az ösztön felett uralkodnia.
Ez a kilenc tulajdonság rendkívül bonyolult lelkiéletet, egy lelki rendszert teremt az emberben. Ezen tulajdonságok mindegyike felett az embernek kell tiszta öntudattal rendelkeznie. E tulajdonságok mindegyikének megvannak a megfelelő szellemei, ugyanazon természettel bíró szellemkategóriák, szellemosztályok. A szeretet, a hit, az akarat szellemei, akik az emlékezést ébresztik, a lelkiismeretet piszkálják, a szándékot erősítik, a logika, az értelem szellemei s szellemek, akik az ösztönöket pezsdítik.
Ezen kilenc jó szellemi befolyás mellett; létezik kilenc gonosz, ellentétes szellemi befolyás, éspedig:
- A szeretettel szemben <> a gyűlölet.
- A hittel <> a tagadás.
- A jóakarattal <> az ellentétes akarat.
- Az emlékezőtehetséggel <> a feledékenység.
- A lelkiismeretességgel <> a lelkiismeretlenség.
- A szándék és elhatározással <> a gyávaság.
- Az értelemmel és okossággal <> az értelmetlenség.
- A logikával, következetességgel <> a logikátlanság, következetlenség,
- A jó ösztönökkel <> a gonosz, állati ösztönök.
Ebből következik egy hármas, ellentétes háromszög. A két háromszög: törvény és törvénytelenség, a jó és gonosz örökös harcában taszítják egymást. Tehát az ember egy folytonos harcban áll. Jó annak, aki önmagában a kilencféle jó lelki képességet kiképezte és akinek énje (egoja) a törvényes háromszögben megmarad és nem csúszik le az ellentétes háromszög lejtőjén megrekedve ott.
Ezen kilenc lelki tulajdonságon kívül az ember még kilenc tehetséggel rendelkezik és ezekhez még kilenc lelki tulajdonság, esetleg médiumi képesség járul:
- Zenei tehetséggel.
- Festői, előadói, színészi képességgel.
- Költői vénával, íróművészettel.
- Beszélőtehetséggel.
- Technikai készséggel.
- Gyógyító készséggel.
- Matematikai képességgel.
- Csillagászati képességgel.
- Testügyességgel, pld. vadászat, lovaglókészség, gimnasztika.
A kilenc médiumi képesség a következő:
- Zenei médiumitás.
- Rajzoló médiumitás.
- Író médiumitás.
- Beszélő médiumitás.
- Fizikális médiumitás.
- Gyógymédiumitás.
- Szomnambul médiumok. Ők mindent egy titokzatos asztrális számrendszerben látnak a fluidikus vibráció törvénye szerint.
- Látó médiumok szomnambulizmus nélkül. (Látnokok.)
- Fizikai, materializációs médiumok.
Így van a 3 fennálló háromszög az egyben.
Nincs ember, aki mindezen adottságokat magában kiképezte volna. Azonban az ezekre való lehetőség minden emberben megtalálható. Kisebb vagy nagyobb mértékben történő fejlődésükre megvan a lehetőség, legnagyobb befolyással az ösztönzés, a gyakorlás és a nevelés van. –
Mindezen adottságok élén szellemi kategóriák állnak, akik az embereket befolyásolják. Emberek és szellemek között egy állandó távolba érzés (telepátia) áll fenn az asztrál fluidokban, vibrációkban, melyek ösztönzőleg hatnak.
Ebből látható, hogy milyen elválaszthatatlan az ember összeköttetése a szellem és a lélek világával, amint öntudatlanul a negyedik dimenzióban él. Az említett kilenc tulajdonság és kilenc adottság és médiumitás létezik, azokat senki sem tagadhatja le. Az exakt tudomány sohasem fogja ezeket megtalálni, de lélektan az ód és az asztrál fluid tanulmányozása igen.
Hellenbach Lázártól kapott üzenet (1827-1887)
A már túlvilágon lévő barátunkkal, Hellenbach báróval sok vidám órát töltöttünk a földön. Legutoljára a cattarói öbölben, ami számomra nagy jótétemény volt.- Adelma (1899)
Download this article as an e-book